Świerzb – objawy

Podstawowym objawem jest występowanie zaczerwienionej skóry wraz z nieestetycznymi krostami, plamami lub grudkami. Dokuczliwy swąd często zaczyna występować dopiero po kilku miesiącach od zakażenia.

W Polsce zdarza się że świerzb jest mylnie diagnozowany z powodu trudności jego prawidłowej identyfikacji. Wiele chorób posiada podobne symptomy, dlatego warto przyjrzeć się, czy swąd występuje okresowo – może to pomóc w prawidłowym ustaleniu schorzenia. Objawy nasilają się w sytuacjach, gdy ciało ma podwyższoną temperaturę (np. po kąpieli, czy w trakcie snu).

Jedną z cech charakterystycznych infekcji jest występowanie norek świerzbowcowych na skórze. Mogą one być łatwiejsze do zaobserwowania poprzez zastosowanie specjalistycznych preparatów z jodem.

Świerzb kanaliki na skórze

Pomocne podczas diagnostyki może okazać się ustalenie informacji, czy u innych osób z najbliższego otoczenia również wystąpiły podobne objawy.
Świerzbowiec żyje przede wszystkim w obszarach z grubą warstwą skóry – na rękach i stopach (między palcami). W dalszej kolejności może rozprzestrzeniać się na pośladki, pępek, piersi, genitalia. Zaawansowane stadium choroby obejmuje cały obszar ciała z wyłączeniem twarzy oraz okolic łopatek. U dzieci choroba występuje na całym ciele.

Świerzb - obszary choroby, zakażenia

Osoby starsze oraz mające osłabiony układ odpornościowy (np. chore na AIDS) są szczególnie podatne na zakażenie świerzbem. W ich przypadku obecność tych patogennych roztoczy w organizmie może być większa nawet sto tysięcy razy względem osoby z dobrym stanem zdrowia.

Aby potwierdzić zakażenie potrzebne jest przebadanie próbki skóry pod mikroskopem.
Liszaj:

Ogólny opis
Jak leczyć liszaj
Jak rozpoznać liszaj

Sarkoidoza:

Opis ogólny sarkoidozy
Jak rozpoznać sarkoidozę
Jak leczyć sarkoidozę
Objawy sarkoidozy

Naczyniak:

Nowotwór łagodny
Nowotwór złośliwy
Jak rozpoznać objawy
Jak leczyć naczyniaka

Drożdżyca:

Opis ogólny drożdżycy
Jak rozpoznać drożdżycę
Jak leczyć drożdżycę

Łuszczyca:

Opis ogólny łuszczycy
Leczenie łuszczycy
Czynniki wpływające na
pojawienie się łuszczycy

Objawy i rodzaje łuszczycy
Zdjęcia łuszczycy

Świerzb:

Opis ogólny świerzbu
Objawy świerzbu
Leczenie świerzbu
Świerzb – zdjęcia

Atopowe zapalenie skóry:

Opis ogólny atopowego zapalenia skóry