Naczyniak – nowotwory łagodne

Czym jest naczyniak?

Naczyniak to nowotwór, który wywodzi się z układu naczyń krwionośnych. Najczęściej możemy się spotkać z jego niezłośliwą formą oraz łagodnym naczyniakiem limfatycznym. Złośliwe formy komórek rakowych tego rodzaju występują niezwykle rzadko.

Niezłośliwe guzy naczyniakowe nie posiadają ochronnej komórkowej torebki i rosnąć naciekają okoliczne tkanki. Co ważne – nie powodują ich zniszczenia.

Naczyniaki mogą pojawić się jako pojedyncza zmiana chorobowa, jak i w większej ilości, a często występują jako wada wrodzona.

Typy naczyniaka niezłośliwego:

  • Naczyniak krwionośny włośniczkowy – najczęściej występujący naczyniak. Obszar jego zakażenia zamyka się w obrębie skóry, błonach śluzowych, w wątrobie, mózgu czy oponach mózgowych. Nowotwór jest zbudowany z sieci mikroskopijnych naczyń krwionośnych wyścielonych warstwą śródbłonka.
  • Naczyniak krwionośny jamisty – zazwyczaj występuje w tkance skórnej i mięśniach szkieletowych. Przyjmuje kształt błon wypełnionych krwią.
  • Naczyniak groniasty – lokujący się mózgu lub oponach mózgowych rzadko występujący nowotwór zbudowany z sieci tętniczo-żylnych.
  • Naczyniakomięśniak gładkokomórkowy – ten rodzaj nowotworu rozwija się wolno i z reguły w okolicach przegubów. Zbudowany jest z prostych naczyń które otaczają mięśnie gładkie.
  • Obłoniak – często występujący w tkance skóry nowotwór zbudowany z komórek przydanki.
  • Kłębczak – chora tkanka pojawia się pod skórą, w okolicach paznokci, na twarzy czy w okolicy uszu. Wrażliwy na nacisk ten rodzaj naczyniaka jest bardzo unerwiony. Może się rozrosnąć do wielkości kilku milimetrów.
  • Ziarniniak naczyniowy – zmiana skórna występuje jako naciek zapalny wraz z naczyniami o dość dużej średnicy. Pojawia się najczęściej u kobiet w okresie dojrzewania, ciąży i menopauzy – zazwyczaj w okolicach błony śluzowej jamy ustnej.
Liszaj:

Ogólny opis
Jak leczyć liszaj
Jak rozpoznać liszaj

Sarkoidoza:

Opis ogólny sarkoidozy
Jak rozpoznać sarkoidozę
Jak leczyć sarkoidozę
Objawy sarkoidozy

Naczyniak:

Nowotwór łagodny
Nowotwór złośliwy
Jak rozpoznać objawy
Jak leczyć naczyniaka

Drożdżyca:

Opis ogólny drożdżycy
Jak rozpoznać drożdżycę
Jak leczyć drożdżycę

Łuszczyca:

Opis ogólny łuszczycy
Leczenie łuszczycy
Czynniki wpływające na
pojawienie się łuszczycy

Objawy i rodzaje łuszczycy
Zdjęcia łuszczycy

Świerzb:

Opis ogólny świerzbu
Objawy świerzbu
Leczenie świerzbu
Świerzb – zdjęcia

Atopowe zapalenie skóry:

Opis ogólny atopowego zapalenia skóry