Łuszczyca – objawy i rodzaje

Jak poznać, że to łuszczyca?

Łuszczycę bardzo łatwo rozpoznać dzięki czerwonawym lub różowawym grudkom o różnej wielkości i fakturze, które pokryte są szarawą lub srebrzystą łuską, która może się nawarstwiać. Najczęściej pojawia się ona na łokciach i kolanach, a także kości krzyżowej. Zdarza się, że choroba atakuje takie miejsca jak pośladki czy ucho wewnętrzne. Powszechne jest też występowanie wykwitów na owłosionej skórze głowy. Psoriasis vulgaris, najpowszechniejszy rodzaj choroby występuje aż u 90% dotkniętych łuszczycą.

Oprócz wyżej wymienionego typu wyróżnia się jeszcze następujące:

Psoriasis Vulgaris czyli łuszczyca pospolita zwana też łuszczycą plackowatą (ICD-10 – L40.0) to najbardziej rozpowszechniona forma łuszczycy. 80-90% chorych choruje właśnie na tę odmianę. Charakterystycznym objawem są wypukłe obszary zaognionej skóry, które pokrywa biaława łuska. Zmiany skórne oddzielone są od skóry zdrowej wyraźną granicą. Innym typowym objawem jest pojawianie się krwi po zadrapaniu chorego miejsca.

Łuszczyca skóry głowy.
Cechą charakterystyczną tego typu łuszczycy są towarzyszące mu wykwity, które pojawić się mogą na całym ciele. Wykwity na samej głowie mają różne rodzaje, bywa, że obejmują dużą powierzchnię owłosionej skóry głowy.

Łuszczyca skóry głowy nie zmienia struktury włosa. Co ciekawe długotrwała choroba nie wpływa na osłabienie włosów, a tym samym nie jest powodem łysienia.

Łuszczyca paznokci
Objawy łuszczycy paznokci mogą doprowadzić do pomylenia jej z grzybicą. Na paznokciach występują pojedyncze zagłębienia, które mogą mieć brunatny kolor.

Łuszczyca stawowa (Psoriasis Arthropatica)
Ten typ łuszczycy dotyka w równym stopniu mężczyzn jak i kobiety. Główną grupą wiekową narażoną na łuszczycę stawową są osoby między trzydziestym piątym, a pięćdziesiątym rokiem życia. Charakterystyczną cechą choroby jest ciężki przebieg kliniczny, który może być problemem dla niedoświadczonego diagnosty. Należy zaznaczyć, że jest to dość rzadka dolegliwość.

Zmiany przypominają reumatoidalne zapalenie stawów, powszechnie znanego jako reumatyzm. Odróżnić łuszczę stawową od innych chorób można przyglądając się zmianom łuszczycowym występującym w stawach obwodowych, rzadziej wokół kręgów kręgosłupa.

Łuszczyca kropelkowata (Psoriasis Guttata)
Cechą charakterystyczną tej odmiany łuszczycy są owalne lub właśnie kropelkowa te punkty, które pojawiają się na dużych powierzchniach ciała takich jak plecy. Chorobą związana jest z paciorkowym zapaleniem gardła i występuję najczęściej u dzieci i młodzieży. Ma też tendencje do remisji po kilku tygodniach.

Łuszczyca odwrócona (Psoriasis Inversa)
Jest to rzadka odmiana łuszczycy. Występuje najczęściej pod pachami, w pachwinach, w okolicach genitaliów. Ten typ pozbawiony jest łusek. Występuje za to zaczerwienienia, skóra pozostaje gładka, jest jednak podatna na podrażnienia. Choroba jest charakterystyczna dla osób otyłych i często występuje wraz z inną odmianą łuszczycy.

Łuszczyca krostkowa (Psoriasis Pustulosa)
Wypukłe guzki, które wypełnia ropa – to typowy objaw łuszczycy krostkowej. Towarzyszącym objawem jest czerwona i wrażliwa skóra Najczęściej występuje na dłoniach i stopach lub na całym ciele w przypadkowo rozmieszczonych miejscach. Bywa, że jest skutkiem ubocznym przyjmowania określonych leków.

Łuszczyca brodawkująca (Psoriasis Verrucosa)
Charakterystyczne dla tego typu łuszczycy jest mocno zrogowaciały naskórek przybierający formę guzków pokrytych brodawkami, które pojawia się na nogach.

Erytrodermia łuszczycowa (Erythrodermia Psoriaticas)
W tym przypadku mamy do czynienia z zapaleniem i łuszczeniem się skóry na rozległych powierzchniach ciała. Towarzyszyć temu może świąd, obrzęk a nawet ból. Niejednokrotnie jest ona efektem zaostrzenia się pospolitej łuszczycy zwłaszcza, gdy zostanie przerwane systemowe leczenie.
Liszaj:

Ogólny opis
Jak leczyć liszaj
Jak rozpoznać liszaj

Sarkoidoza:

Opis ogólny sarkoidozy
Jak rozpoznać sarkoidozę
Jak leczyć sarkoidozę
Objawy sarkoidozy

Naczyniak:

Nowotwór łagodny
Nowotwór złośliwy
Jak rozpoznać objawy
Jak leczyć naczyniaka

Drożdżyca:

Opis ogólny drożdżycy
Jak rozpoznać drożdżycę
Jak leczyć drożdżycę

Łuszczyca:

Opis ogólny łuszczycy
Leczenie łuszczycy
Czynniki wpływające na
pojawienie się łuszczycy

Objawy i rodzaje łuszczycy
Zdjęcia łuszczycy

Świerzb:

Opis ogólny świerzbu
Objawy świerzbu
Leczenie świerzbu
Świerzb – zdjęcia

Atopowe zapalenie skóry:

Opis ogólny atopowego zapalenia skóry